tel. 500 31 51 61

Ziemia rolna tylko dla rolników? Ceny ziemi spadną…

Ziemia rolna tylko dla rolników? Ceny ziemi spadną…

Z najnowszych informacji i prognoz na rynku nieruchomości wynika, iż oczekiwany dynamiczny wzrost cen ziemi rolnej jednak nie nastąpi. Jak się okazuję, to wszystko za sprawą zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Sytuacja może nawet się odwrócić, a co za tym idzie, ceny ziemi rolnych spadną w dół.

Wszystko to za sprawą nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która wchodzi w życie już za niecałe 3 miesiące, tj. od 1 stycznia 2016r. Ustawa reguluje i wytycza zupełnie nowe zasady obrotu nieruchomościami rolnymi. Zgodnie z nowymi zapisami, które znalazły się w ustawie, nabywcą ziemi rolnej może być tylko rolnik, który od co najmniej 5 lat prowadzi gospodarstwo rolne – a żeby było jeszcze tego mało – musi też posiadać nieruchomość na terenie gminy, w której chciałby dokupić ziemię.

W określonych przypadkach sąsiadom sprzedającego przysługuje prawo pierwokupu. To oznacza, że w sytuacji kiedy rolnik zdecyduje się zakupić nieruchomość rolną, to w pierwszej kolejności należy poinformować sąsiada osoby sprzedającej, że może wejść w „buty kupującego” i jako pierwszy zakupić oferowaną na sprzedaż ziemię rolną.

Czy to wystarczy aby zablokować cudzoziemcom wykup gruntów rolnych? Bez wątpienia nowelizacja ustawy utrudni wykup polskiej ziemi, ale należy pamiętać, iż ustawa ma zastosowanie tylko w przypadku ziemi rolnej.

Więcej informacji w tym temacie znajdą Państwo pod linkiem:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezydent-podpisal-ustawe-o-ksztaltowaniu-ustroju-rolnego-utrudniajaca-obrot-ziemia-3400122.html

Dla przypomnienia, już od maja 2016r. obywatele UE zyskują prawo do swobodnych zakupów nieruchomości w naszym pięknym kraju. 

tagi: nieruchomości Suwałki, nieruchomosci suwalki, działki na sprzedaż, ogloszenia nieruchomosci, 

MojePokoje.pl - biuro nieruchomości Suwałki

Biuro:
Suwałki, ul. Utrata 4c

tel. 500 31 51 61
email: 

Ta strona używa cookies w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
RODO | Projekt i realizacja DEOS