tel. 500 31 51 61

Nieruchomości Suwałki. Dom jednorodzinny już bez pozwolenia.

28 czerwca 2015 r. weszła w życie długo oczekiwana przez Polaków zmiana prawa budowlanego. Chcąc wybudować dom jednorodzinny, nie będzie już potrzebne pozwolenie na budowę domu. Przypominamy najważniejsze zmiany, jakie wnosi nowelizacja.
Do tej pory, żeby wybudować własny dom, konieczne było złożenie odpowiedniej dokumentacji do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę domu. Procedury z tym związane przypominały czasami syzyfową pracę. Inwestorzy indywidualni niejednokrotnie pisali w na forach o przypadkach, gdy walkę o pozwolenie prowadzili przez kilka lat. Od dziś wystarczy tylko zgłoszenie i uzyskanie tzw. milczącej zgody. Dzięki temu, budowę będzie można rozpocząć nie po kilku latach, a po miesiącu.

Nowym trybem będą przede wszystkim domy jednorodzinne, ale nie tylko one. Pulę projektów budowlanych, które nie wymagają odtąd uzyskania pozwolenia na budowę rozszerzono o wolnostojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Ale dodatkowo dopisano tu także garaże, których wcześniej brakowało w punkcie dotyczącym wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan. Ustawodawca zapewnił inwestorom także możliwość zbudowania bez pozwolenia większego oczka wodnego (do 50 mkw., wcześniej tylko do 30 mkw.)

Nowelizacja ustawy prawo budowlane – najważniejsze informacje:
– od złożenia zawiadomienia do urzędu, budowę domu będzie można rozpocząć już po 30 dniach – budowa domu nie wymaga już wniosku o wydanie pozwolenia na budowę,
– konieczne będzie przygotowanie czterech egzemplarzy projektu budowlanego,
– zniesiono wymóg uzyskania oświadczeń odpowiednich instytucji o zapewnieniu przyłączy do działki,
– do projektu od teraz należy dołączyć informację o obszarze oddziaływania obiektu,
– prace związane z dobudową do istniejącego budynku nadal będą wymagały pozwolenia na budowę.

Zamiast wnioskowania o pozwolenie, wystarczy tylko zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy ww. obiektów. Od momentu zawiadomienia odpowiedniego urzędu (wydziały administracji architektoniczno-budowlanej we właściwym starostwie powiatowym), ma on 30 dni na zgłoszenie zastrzeżeń do projektu. Jeśli tego nie zrobi, inwestor może bez przeszkód rozpocząć budowę.

źródło: www.bankier.pl, Mateusz Gawin

MojePokoje.pl - biuro nieruchomości Suwałki

Biuro:
Suwałki, ul. Utrata 4c

tel. 500 31 51 61
email: 

Ta strona używa cookies w celach statystycznych. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
RODO | Projekt i realizacja DEOS